I savor the dispensary, in addition to undoubtedly much care about having it so close to our home… Then that said, I do not savor their prices, so I try to patronize their business as infrequently as possible, and when pot was legalized in this state everyone celebrated, including me. Then the reality of it began to set in – now that it was legal in addition to regulated, the cost of cannabis went through the roof. The same weight I used to buy for fifty bucks now costs over a hundred bucks! They have so many amazing products, but they all cost so much money! That is why I tried to make our own cannabis edibles at home, with less than stellar results; at the medical cannabis dispensary they have hundreds of edibles, but they all cost upwards of five bucks apiece. Their pot brownies are easily amazing, in addition to getting myself and others super high, but five bucks for a single brownie is too much money. This is why I thought it would be smart in addition to economical to make our own pot brownies at home, by our calculations, I could make a pan of pot brownies that would cost about 1 dollar apiece, instead of five; I did not take into account the math behind edibles, something the experts in the medical cannabis field are well aware of. What I wound up with was a pan of gross-looking pot brownies that tasted exhausting in addition to barely getting myself and others high at all. I believe there is a lot more to the process than just dumping medical cannabis into brownie batter.
recreational pot store