I love the dispensary, and unquestionably much adore having it so close to our home.

That said, I do not love their prices, so I try to patronize their company as infrequently as possible! When pot was legalized in this state everyone celebrated, including me.

Then the reality of it began to set in – now that it was legal and regulated, the cost of cannabis went through the roof. The same weight I used to buy for fifty bucks now costs over a hundred bucks! They have so many amazing products, however they all cost so much money! That is why I tried to make our own cannabis edibles at home, with less than stellar results; at the medical cannabis dispensary they have hundreds of edibles, however they all cost upwards of five bucks apiece. Their pot brownies are entirely amazing, and get myself and others super high, however five bucks for a single brownie is too much money. This is why I thought it would be smart and economical to make our own pot brownies at home; by our calculations, I could make a pan of pot brownies that would cost about 1 dollar apiece, instead of five. I did not take into account the math behind edibles, something the experts in the medical cannabis field are well aware of. What I wound up with was a pan of gross-looking pot brownies that tasted poor and barely got myself and others high at all. I suppose there is a lot more to the process than just dumping medical cannabis into brownie batter.
recreational marijuana dispensary near me